hamursuz bayramı pesah passover

Bepanthol tarafından Nisan 8, 2009 tarihinde yazılmıştır.

Türkçesi hamursuz, ibranicesi pesah ve ingilizcesi passover olan bir musevi bayramıdır. Hamursuz bayramı tam sekiz gün sürer. Bu bayramda musevi aileleri bir birlik beraberlik içerisinde iki gece ve son iki gece evlerinde dua okur yemek yerler. Bu yemek yenilmesi için kurulan masalara seder denilir. Bu sofrada hamursuz bayramına özel yemekler bulunur. Pırasa köftesi, kabak böreği, burmelikos, kuzu eti ve bir çok çeşit yemek bulunur sofrada. Masa’nın ekmeği de Matsa’dır. Matsa mayasız undan yapıldığı için hamursuz diye söylenir. Un ve su barındırır. Pişirilme süresi 18 dakikayı geçmemesi gerekir. Bir çok arkdaşım onları biskuvi niyetine yerler ve bayılırlar. Ben de çok bayılmıyorum aslında ve adetten yiyorum.  Bu bayramda yemekler gayet lezettlidir. Masada yumurta ve kuzu eti olmak bir tür adettir.

passover

İlk iki gece agada okunur. Agada aslında bir çeşit hikayedir. Mısır’dan kaçan yahudilerin hikayesini anlatır. Bu kaçış musa peygamber önderliğinde yapılmıştır. Buna exodus’ta deniliyor sanırsam. Neden hamursuz deniliyor çok merak ettiğini biliyorum bu çıkış veya kaçış o kadar acele olmuştur ki kendileri için hazırladıkları ekmeklerin hamurlarının mayalanmasını beklemeden pişirirler. Kızıldeniz’in yarılması ve 10 emir bu hikayenin içerisinde yer alır. Çok güzel adetsel ve dinsel bir gece olur birinci ve ikinci günler.

Son günde ise normal yemeklere geri dönülür. Gerçekten de lezzetli olan yemekler bir süre sonra maalesef mideye ağır gelmeye başlıyor. Çoğu’nun kızartma olmasından dolayı mide yanmaları falan oluyor. Benim de sanırsam midem iyi bir durumda değil. Onun için allaha tekrar şükredilir böyle kaçışlar olmasın diye.

Bu yemeklerden sana da getireceğim. Matsa olsun pırasa köftesi olsun. Bence tadlarını beğeneceksin. Özellikle tatlılar bir harika oluyor “tespişti”

Hag Sameah… :) yani iyi bayramlar.

Bookmark and Share

VN:F [1.4.3_701]
Rating: 4.3/5 (4 votes cast)

Etiket bulutu: , , , , , , , ,

Bu giri Çarşamba, Nisan 8, 2009 tarihinde ve saat 15:37 oluşturulmuştur. Yorum yazabilir veya kendi sitenizden izleyebilir veya takip edebilirsiniz "RSS 2.0". Yorum yaz, veya takip et sitenden.

 

10 tane yorum var. “hamursuz bayramı pesah passover” adlı başlığa...

 1. CherryBlossomGirl CherryBlossomGirl Demiş ki:

  demin aynı dolmuşa bindik, ben evimin durağında indim ve sen evine doğru yol aldın hamursuz bayramı yemekleri içinnn, afiyet olsun canım, güzel güzel ye mamalarını. bana da bırakmayı unutma:) merak ettiğim bu konularda bilgilendirmen çok iyi oldu. mucuk.

  VN:F [1.4.3_701]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
 2. Bepanthol Bepanthol Demiş ki:

  Uzun bir dua merasiminden sonra şimdi yemeğe geçez aşkım çok açım sana bişi kalmayacak yemekler çok güzel… :)

  Sana Matsa getirecem… Mujks.. :)

  VN:F [1.4.3_701]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
 3. CherryBlossomGirl CherryBlossomGirl Demiş ki:

  ya kaldı mı bana bişilerrrr

  VN:F [1.4.3_701]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
 4. Bepanthol Bepanthol Demiş ki:

  Aşkım bitti ama ofiste anneannemden aldığım bir kaç şey var. Eğer ofisime gelirsen senle paylaşabilirim. :) Ne dersin… ??

  VN:F [1.4.3_701]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
 5. CherryBlossomGirl CherryBlossomGirl Demiş ki:

  bende teklif ne diyorum… ofisine gelmezsem benimle paylaşamıyor musun? böyle getirsen yanında cici ciciii.. ayy amann ne güzel olurrr :) ))) eheh konuşuruz aşkım ben şimdi bi kahvaltı ediyim mucu.

  VN:F [1.4.3_701]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
 6. Bepanthol Bepanthol Demiş ki:

  Aşkım işte kalmadı. :( Sadece bana yetecek kadar öğlen yemeklik var birlikte yeriz diyecektim… Kimseyle paylaşmam senle paylaşırım aşkım aşkım. Yanımda getiremem ki bozulur zaten bir gündür bekliyor sana pis mam mamlar mi getirim bozulsun miden :(

  VN:F [1.4.3_701]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
 7. CherryBlossomGirl CherryBlossomGirl Demiş ki:

  ben böyle o bisküvi tarzı birşeylerden getirirsin sandım :(
  öğlen yemekliğini nasıl paylaşayım bilmiyor musun filme gidicemm beni kandırıosun sen de bühühü..
  şaka aşkım afiyet olsun benimkisi merak… mucuk

  VN:F [1.4.3_701]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
 8. Bepanthol Bepanthol Demiş ki:

  Hiiiii :( aşkım ben unuttum gene çok özür dilerim… İstersen seni beklerim sinemadan çık gel bana.. Akşam’da spora gideceğiz ne de olsa sen eşyalarını yanına al. Sportif sportif ol. Zor mu olur senin için? Neyse sen bilirsin aşkım. Yanımda sana matsa getiririm o zaman. Eğer gelmessen. Ama böreklerden sana birşey kalmaz söylimmm.. wheuwheu :)

  VN:F [1.4.3_701]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
 9. CherryBlossomGirl CherryBlossomGirl Demiş ki:

  alemsin aşkım alemmm… kalmasın aman götür hepsini löp löp diye :) ) afiyet olsunn mucuk.

  VN:F [1.4.3_701]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
 10. Bepanthol Bepanthol Demiş ki:

  Aşkım ben şimdi nasıl yicem olmadı böyle. Yani gerçekten boğazımdan geçmeyecek. Çok zor olacak benim için yemesi. Neyse aşkım bir daha ki sefere o zaman ben şimdilik yim ben.. euwhewu :)

  VN:F [1.4.3_701]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Yorumla

Yorum yazabilmeniz için siteye giriş yapmanız gerekmektedir. Fakat üyelikler CherryBlossomGirl ve Bepanthol tarafından kapalı tutulmaktadır.

pressyado.com teknik özelliklerini geliştirmeye devam ediyor...