eşref armağan ve gören parmakları

Bepanthol tarafından Nisan 22, 2009 tarihinde yazılmıştır.

6bAşkım işte buna ne diyorsun. Eşref Armağan ismini daha önceden duymuşmuydun acaba. Ben daha önce hiç duymamıştım ama dünya bu adamı konuşuyor. Bu kişi hiç güneşin doğuşunu batışını görmemiş biri. Balıkları çicekleri ve kelebekleri doğal hayatında görmemiş biri. Anne rahminde genetik bir mutasyon yüzünden gözleri olmadan dünyaya gelmiş. Peki görmeden biri resim yapabilir mi? ya ressam olabilir mi? Eşref Armağan ressam.

Eşref Armağan’ı araştırmak için dünya’nın her bir ucundan üniversitelerden profesörler gelmiş. Bazen oda gitmiş. Araştırmalar sonucunda beyindeki görme noktaları resim çizerken gören insanlardan çok daha aktif şekilde çalıştığını bulmuşlar. Resmedeceği cismi elleyerek dokunarak hissederek daha sonra kaleme alıyor yada parmaklarını boyaya sokup tuale değdirerek şekile sokuyor. Ve bilim adamları şu sonuca varıyorlar. Görme bir tek gözle değil başka duyu organlarıyla birlikte gerçekleşebilir. Eşref Armağan’ın bu yeteneği daha önceden yapılmış araştırmalara farklı bir boyut katarak teorilerin çokmesini sağlamış.

Eşref Armağan’ın hayat öyküsü:

imagesphp“Bundan 52 yıl önce İstanbul’da, Fatih’nin çok mütevazı mahallelerinden birinde, dünyaya gelir. Eşref, ne çocukken ne de yetişkin çağda hiçbir öğrenim görmedi. Kendi kendine yazmayı öğrendi. Eşref, bütün gün babasının dükkanında baca boruları keserek babasına yardım ederdi, boş zamanını da resim çizerek geçirirdi. 6 yaşındayken kalem ile kağıt üzerine çizmeyi, 18 yaşında ise önce parmakları ile kağıt üzerine, sonra da kartona yağlı boya ile resim yapmaya başladı. Yağlı boyadan akrilik boyaya ve tuale geçti. Elleri artık onun gözleri olmuştu. Görmemesine rağmen çizdiklerinin bu denli gerçeği yansıtması, resim yapmanın onda bir tutkuya dönüşmesini sağladı.

Bütün dahilerde olduğu gibi Eşref’teki bu zeka da olağanüstü birşey. Eğitim görmemiş olması ona, kendisi gibi ihtiyacı olan, bir şeyler yapma arzusunda olan birçok kişiye bu işin sırrını ya da kendi kendine öğrenme metodlarını aktarabilme imkanı vermiyor.

1994 senesinde senesinde Joan Eröncel isimli 30 sene evvel Türkiye’de evlenmiş Amerikalı bir hanım ile tanışır. Joan, onun eserlerinin mükemmelliği karşısında hayran olur ve ona yardım etmeye karar verir.”

Gerçekten de gören bir insanın resmetmesi zor olan perspektifleri ve gölgelemeleri başarıyla yapıyor. Ellerini kullanarak etrafındakilere hangi renk kutusu bu diye sorarak çok güzel çalışmalar yapabiliyor. Joan Eröncel sayesinde de çok büyük destek görmüş büyük ihtimalle. Onun için söylemiş olduğu yada bir şekilde sloganı ise “Lively Colors of a Dark World.” Neyse aşkım bak işin ilginç yanı videoda gizli. Dün ve bugün konuştuğumuz beyin ile alakalı konularımız doruk noktasına ulaşmış oluyor. Hayat öyküsüne baktığımızda ve videoyu izlediğinde bir insan istedikten sonra gerçekten de hedefine sahip olabilir. İşte izlediğim video aşkım.
“Mr. Armagan is an important figure in the history of picture-making, and in the history of knowledge. His work is remarkable. I was struck by the drawings he has made as much as by his work with paint. He has demonstrated for the first time that a blind person can develop on his or her own pictorial skills the equal of most depiction by the sighted. This has not happened before in the history of picture-making.”

John M. Kennedy, Professor
Perception/Cognition Psychology
University of Toronto at Scarborough

Bookmark and Share

VN:F [1.4.3_701]
Rating: 5.0/5 (1 vote cast)

Etiket bulutu: , , , , , , , , , , , , ,

Bu giri Çarşamba, Nisan 22, 2009 tarihinde ve saat 01:59 oluşturulmuştur. Yorum yazabilir veya kendi sitenizden izleyebilir veya takip edebilirsiniz "RSS 2.0". Yorum yaz, veya takip et sitenden.

 

5 tane yorum var. “eşref armağan ve gören parmakları” adlı başlığa...

 1. CherryBlossomGirl CherryBlossomGirl Demiş ki:

  inanması çok zor bir olay aşkım yani kör olup resim yapabilen hayal gücü geniş insanlar gördük duyduk ama çoğu da sonradan kör olan insanlardı ki bu bile mucize sayulır ne olursa olsun çünkü biz atıyorum ben 30 senedir görmeme rağmen çizemezken sonradan kör olan bir insanın bile resim yapabilmesi bir mucize. kaldı ki bu adam dünyayı hiç görmemiş. dokunmanın, görmekten, açıları bilmekten vs daha önemli olabilmesi, beyninde bizim bile çalışmayan yerlerimizi çalıştırmasını anlayabiliyorum, dokunarak algılarını geliştirmesini anlıyorum ama örneğin denizi nasıl çizdi, denizdeki gemilerin perspektiflerini, açılarını nasıl bildi gerçekten resmen aklım almıyor inanasım gelmiyor adeta. discovery channelda bu programın devamı var mıydı acaba yani nasıl bağlıyorlar bu olayı bir de bizim bu adamdan haberimizin olmaması ama discovery’de böyle bir belgeselin olması da ne kadar acı değil mi…

  VN:F [1.4.3_701]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
 2. Bepanthol Bepanthol Demiş ki:

  Çok ilginç aşkım çok ilginç. Aşkım ben de işte ilk gördüm şaşırdım ve utandım kendimden. Nasıl değerlerimizi bilmiyoruz. Bizden önce hep başkaları keşfediyor. Biz ayakta uyuyoruz sonra da diyoruz ki aman kaptırmayalım. Aloo ilk önce neden sen sahip çıkmıyorsun ki kendi değerlerine denilmeyi de çok güzel hak ediyoruz. Yok Türk doktor amerikada bilmemene bulmuş. Yok türk gençi bilmemne kapmış. Futbolda da öyle. O kadar yetenekli oyuncular başka ülkelerin milli takımında oynuyor. Tarihi eserlerimiz de koli koli başka ülkelere taşınıyor sonra onları dünya harikası oluyor.

  Beyin o kadar karmaşık bir organki kromozonu çözdük ve gen haritasını çizdik fakat beyin hala uzak çok ileri bir teknoloji.

  Aşkım biz beyine takmış durumdayız. Beynimizi yemeyelim sonra. :)

  VN:F [1.4.3_701]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
 3. CherryBlossomGirl CherryBlossomGirl Demiş ki:

  bizim değerlerimizin filmlerini de başkaları yapıyor, hiçbirşeyimizin kıymetini bilmiyoruz. o zaman kişisel olarak biz bilelim kıymetini kendimizin ve birbirimizin ve ülkemizin vs aşkım. mesela ben şimdi boğaziçi olayında önce dedim ki, ya boğaziçine nasıl girerim. sonra da dedim ki e böyle düşünürsem giremem, giren nasıl giriyor?? benim neyim eksik? yemeyiz beynimizi aşkım doğru yoldayız:))

  VN:F [1.4.3_701]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
 4. Bepanthol Bepanthol Demiş ki:

  Aşkım sen yollunu bulursun girersin merak etme. İlla ki bir yerden yakalarsın. Giren giriyor valla aşkım.

  Mesela benim çok değerli öğretmenlerim vardı universitede. Onların değerini bilememişim mesela. Aklıma geldide bir söyleyim dedim. Referans olmak için öğrenci arıyorlardı resmen. :)

  Birbirimizinde kıymetini bilelim tamam mı aşkım?:))

  VN:F [1.4.3_701]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
 5. CherryBlossomGirl CherryBlossomGirl Demiş ki:

  kendimizin ve birbirimizin dedim ben de aşkım. kesinlikle bilelim. mucuk.

  VN:F [1.4.3_701]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Yorumla

Yorum yazabilmeniz için siteye giriş yapmanız gerekmektedir. Fakat üyelikler CherryBlossomGirl ve Bepanthol tarafından kapalı tutulmaktadır.

pressyado.com teknik özelliklerini geliştirmeye devam ediyor...